Sosyal İmleme Neden Bu Kadar Önemli?

İnternetin hayatımızın bu denli büyük bir parçası olduğu günümüz dünyasında, internet kullanımı da oldukça değişmekte ve gelişmektedir. İnternet kullanımı hem bireysel kullanıcılar, hem de kurumsal kullanıcılar için neredeyse boyu değiştirmiş durumda.

Bu dinamik ve inovatif trende ayak uyduramayan kullanıcı ve internet siteleri de maalesef etkisiz kalmaya ve bu eşsiz sanal dünyadan pratikte fayda elde edememeye mahkum olacaklardır. Aradığımızı bulmanın en kolay yolu olan internetin de bir kullanım kolaylığı ve etki skalası mevcuttur. Burada öne çıkmanın en öncelikli şartı, yeniliklere ayak uydurmak ve Google’ın öncü olduğu teknik ayrıntılardan olabildiğince fayda sağlamaya çalışmaktır. Arama motoru optimizasyonu (SEO) ve sosyal imleme kavramlarının tam da bu noktada sizler için oldukça önem arz etmesi gerekmektedir.

Uzun zamandır hayatımızda ve internet alışkanlıklarımızda büyük rol oynayan SEO hemen hemen pek çok kurum ve kişi tarafından artık kullanılmaktadır. Önemi artık anlaşılmış olup, oldukça tercih edilen bir uygulama haline gelmiştir. Yine uzun zamandır hayatımızda olan bookmarking yani imleme ya da etiketleme ise, sosyal bağlamında hayatımıza son zamanlarda giriş yapmaktadır.
Eğer arama motoru optimizasyonuna önem veren biriyseniz, internet sitenizin belli kelimeler arandığında en üst sonuçlarda yer almasının önemine aşinasınızdır. Peki ya Google’ın sizin internet sitenize başka sitelerden verilen referansları da büyük ölçüde dikkate aldığını biliyor muydunuz? Backlink adı verilen bu uygulama, başka bir internet sitesinden, sizin internet sitenize referans verilmesi, internet sitenizin o sitede gösterilmesidir. Bir internet sitesi için başka bir internet sitesinden backlink verilmesi demek, o internet sitesinin ne kadar tercih edildiğini ve popüler olduğunu gösterir. Çok gelişmiş bir arama motoru olan Google’ın bu backlinkleri de dikkate alarak arama sonuçlarını oluşturması tabii ki tesadüf değildir.

Her daim en uygun ve doğruya en yakın sonuçları getirmek Google’ın asli görevi olduğundan tabii ki sadece teknik olarak yapılan SEO vb çalışmaların yanı sıra, insan davranışlarını da inceler. Yani eğer bir site, sosyal ağlarda ve de sosyal imleme sitelerinde pek çok kez tıklandıysa Google o sitenin o tıklanma kadar işe yaradığını düşünmektedir. Sitelerin insanlar tarafından tercih edilme oranları, Google aramalarında en üst sıralarda yer almalarına çok önemli katkı sağladığından, arama motoru optimizasyonu açısından sosyal imleme oldukça önemli bir faktördür. En çok kullandığımız Facebook , Pinterest, Digg gibi sitelerdeki hareketler gerçek ve internette aktif şahıslar tarafından gerçekleştirildiğinden SEO katkıları ölçülemez derecede fazladır. Yani kaliteli ve işe yarar backlink ile güvenilir kullanım verisi elde etmek istiyorsanız sosyal imleme yapmak zorundasınız. Çünkü ancak bu şekilde tercih edilebilir ve popülerliğinizi korurken, sitenizin aranan kelimelerle olan ilgisini kanıtlayabilirsiniz.
Sosyal imlemenin kurumlara katkısını kaliteli backlink ve güvenilir kullanım verisi olarak özetleyebiliriz. Fakat bu uygulama tabii ki internet kullanıcı kişiler için de kullanışlı. Bookmarkingi yani imlemeyi biz halihazırda arama motoru servis sağlayıcılarımızda kullanıyoruz. Sık Kullanılanlar ya da Yer İmleri bizim alışık olduğumuz imleme seçenekleri. Fakat bu seçeneklerde pek çok imleme yapıldığında listeniz kısa, öz ve işe yarar olmaktan çıktığı için pek fazla kullanıcı dostu değiller. Oysa ki sosyal imleme sitelerindeki etiketlerinizi istediğiniz gibi gruplayabilir, alt kategorilere ayırabilir ve bilgisayarınızı değiştirdiğinizde dahi erişebilirsiniz. Böylece sadece evdeki bilgisayarınızda değil, imlediğiniz her bilgi ve internet sitesini her bilgisayardan görebilirsiniz. Sosyal medyanın bu kadar önem arz ettiği günümüzde sosyal imlemenin de önemini kavramalı ve bilişim planları ona göre yapılmalıdır.

Blog Hakkında

Müşterilerimiz bilinçlenmesini amaçlamak için yapılan bir uygulamadır.Verdiğimiz hizmetlerin açıklamasını, neden yaptırmanız veya yaptırmamanız gerektiğini anlatan makaleler içerir.

Web Tasarım Paketleri

Siz hala indirimlerimizi görmediniz mi?

Ücretsiz SEO Analiz

Ekip arkadaşlarımız ücretsiz olarak sitenizi analiz etmeye ve sizlere rapor sunmaya hazırdır.

Bu Makaleye Yorum Yapın