Neden Arama Motoru Optimizasyon Çalışmaları Yaptırmalıyım?

Arama motoru optimizasyonu (SEO), web sayfalarının arama motorlarında daha kolay erişilebilmesi için yapılan teknik uygulamalardır. Search Engine Optimization olarak ifade edilen bu uygulamalar bütünü, algoritmik yöntemler ile tarama yapan tarayıcıların tarama esnasında web sitelerin ilk sırada yer almasını sağlamaktadır. Teknik anlamda sürekli güncellenen teknoloji ve temiz bilgi birikimine daha kolay erişimi sağlamanın yanı sıra, rekabetin yoğun olduğu sanal ortamda dev şirketler dâhilinde diğer küçük kuruluşlar içinde şart olmuş vaziyetedir. Seo işlemleri genel olarak üç kategoride incelenir. Bunlardan birincisi site içi, ikincisi White Hat Seo ve diğeri ise site dışı düzenlemelerdir. Site içi düzenlemelerde, arama motorlarının web sitesini daha düzgün bir şekilde tanımlamasına ve kullanıcıların deneyimine göre algoritmasını oluşturmasına olanak sağlamaktadır. Yapılan bu düzenlemeler web browserların algoritmasına paralel olarak kullanıcının istediği bilgiye en çabuk şekilde ulaşması yönünde seyir eder. Site dışında yapılan Seo uygulamalarına yönelik birçok teknik bulunmaktadır.

Bu tekniklerden en gözde olanı backlink uygulamasıdır. Backlink terimi bir web sitesinin başka bir web sitesinde link verme uygulaması anlamını ifade eder. Ancak bu teknik, arama motorları tarafından onay verilmeyen bir tekniktir. Çünkü,backlink arama motorlarına gerçekleştirilen bir yöntemdir. Bundan mütevellit arama motorları suni bir backlinke destek vermemektedir. Black Hat Seo ise en çok kullanılan yöntemleri içeren seo uygulamalarıdır. Bu terim, Anahtar kelime yığınlarını, yapay zekâ ile yazılan sayfalar, görünmez yazılar ve küçük makaleler gibi teknikleri içerisinde bulundurmaktadır. Arama motoru optimizasyonunda belirli bir kategoride olmasa da büyük ölçüde etkisi bulunan bir de domain adı vardır. domain web sitesinin ismidir. Bu isim daha önceden ve uzun bir süredir kayıtlı olması aynı zamanda alan isminin içerikte bulunan anahtar kelimelerle eşleşmesi optimizasyona önemli ölçüde katkı sunmaktadır. Seo işlemlerinin tümü olmasa da büyük çoğunluğu Google’nin belirlediği kriterlere göre yapılmaktadır. Bu kriterler hem Google açısından hem web site sahipleri açısından olumlu yönde etki edecek kriterlerdir. Web site sahibi olup kullanıcı çekemeyenler için ideal bir yöntem olan Seo çalışmaları, kullanıcı sayısı ile doğru orantılı bir şekilde ilerlemektedir. Çalışmalar, düzenlemeler ne kadar çok yapılırsa kullanıcı sayında o kadar artık gözlemlenecektir.
Seo çalışmaları en çokta e- ticaret siteleri için yaptırılması gereken teknik uygulamalardır. Çünkü Seo düzenlemeleri yapılmayan bir e- ticaret sitesi salt olarak kendi müşterilerinin ilgisini çeker. Ancak Bu tür çalışmalarla sizlerin web sitesi ile ilgili terimlerle Google’da arama yapan kullanıcıların karşısına ilk olarak çıkan web siteniz sayesinde teknik olarak müşteri sayınızda artış söz konusu olacaktır. Arama motoru optimizasyonu kavramı ilk olarak 2006 yılında ortaya atılmış bir kavramdır. Yaklaşık olarak 10 senedir devam eden bu uygulamalar dev şirketlerin dahi yaptırmak zorunda kaldıkları bir hale gelmiştir. Bu şirketlerin dahi yaptırması gereken, kurumsal kimliğe erişmek isteyen küçük kuruluşlarında mutlaka yaptırması gerekmektedir. Search Engine en uygun şekle sokma konusunda yardım alabileceğiniz birçok adres bulunmaktadır. Fiyat aralığınızı ne kadar geniş tutarsanız kullanıcı sayınızda o kadar artış söz konusu olacaktır. Yapılan seo çalışmalarını sanal ortamda web sitenizin reklamı gibi düşünebilirsiniz. Reklam için ne kadar çok yatırım yaparsanız o kadar verim alırsınız. Hepimizin bildiği üzere reklama ödenen ücretler, boş ücretlendirmeler değil geleceğe yönelik yapılan yatırımlardır. Bu nedenle küçük kuruluşlardan dev şirketlere kadar, gelişen teknolojiye ayak uydurabilmeleri ve daha çok kullanıcı kitlesine ulaşabilmeleri açısından Search Enginge Optimization çalışmalarını mutlaka uygulamaları gerekir.

Blog Hakkında

Müşterilerimiz bilinçlenmesini amaçlamak için yapılan bir uygulamadır.Verdiğimiz hizmetlerin açıklamasını, neden yaptırmanız veya yaptırmamanız gerektiğini anlatan makaleler içerir.

Web Tasarım Paketleri

Siz hala indirimlerimizi görmediniz mi?

Ücretsiz SEO Analiz

Ekip arkadaşlarımız ücretsiz olarak sitenizi analiz etmeye ve sizlere rapor sunmaya hazırdır.

Bu Makaleye Yorum Yapın