Arama Motoru Optimizasyonu Gerekli mi?

İnternet günümüzde artık aklımıza gelen her şey için başvurduğumuz ilk adres haline gelmiştir. Her işimizi online olarak internet üzerinden halledebildiğimiz bir dönemde yaşıyoruz. İster devlet dairesinde bir işimiz olsun, ister üniversitede mezuniyet için bir proje yapmaya çalışalım, başvurduğumuz ilk adres öncelikle internet oluyor.

T.C. Kimlik numaramız ile giriş yapabildiğimiz bir vatandaşlık sistemi ile tüm resmi işlemlerimizi kolayca halledebilirken, tezimiz için gerekli olan literatür taramasını, kaynakça aramasını ve araştırmayı da yine internet üzerinden yapabiliyoruz. İnternetin hayatımızda bu kadar yer edinmesinin en büyük sebebi şüphesiz ki, hayatımıza sağladığı kolaylıktır. Çok değil, bundan 10 sene kadar önce otobüs saatlerini ana otobüs duraklarından öğrenebilir ve bir not defterine yazarak çantamızda saklardık. Saatlerdeki herhangi bir değişiklikte ise haberimiz dahi olmadığından durakta otobüsü bekler, beklerdik. Şimdi ise İETT’nin internet sitesi de dahil olmak üzere pek çok online programlar sayesinde bu hizmete bulunduğumuz yerden sorunsuzca ulaşabiliyoruz. Bu en basit örnekten bile internetin yaşamımızdaki rolünü anlamak mümkün. Zaten etrafımızda bu örneklerin yüzlercesi ve hatta binlercesi de mevcut.

Artık her ihtiyaç için ilk adres internet. Tabii ki internet kullanımını bu denli verimli kılan, arama motorunuza aradığınız şeyi yazdığınızda, size aramanıza en yakın ve ilgili sonucun gösteriliyor olması. Yani siz eğer bir tesisat sorununuz meydana geldiğinde, Google’a ‘Kadıköy tesisat tamiri’ yazdığınızda karşınıza Kadıköy’deki tesisat hizmeti veren yerler yerine Ümraniye’deki ekmek fırınları çıkıyorsa, bu araştırmanın pek de verimli olduğunu ve işinizi kolaylaştırdığını söylemek pek de mümkün olmaz öyle değil mi? Bu karışıklığın önüne geçmek için ise en etkili yöntem Google SEO. Uzun ismi Search Engine Optimization yani Arama Motoru Optimizasyonu.

Diyelim ki bir siteniz var. Bu siteniz ile de hitap ettiğiniz bir kitle var ve bu kitlenin karşısına çıkmak istiyorsunuz. Peki, bu kitle sizin internet sitenizi nasıl bulacak? Bunu mümkün kılmak için internet arama motorlarında sizin siteniz benzeri sitelere ulaşmak isteyen insanların ne yazıp arama yaptığını belirlemelisiniz. Örneğin bir psikolojik danışmanlık ofisiniz var. Bu hizmetinizle ilgilenen insanların Google’a ‘Psikolojik Destek Şişli’ ya da ‘uzman psikolojik yardım’ vb yazmaları durumunda karşılarına sizin internet siteniz çıkmalı. İnternet sitenizin bu tip hizmetiniz ve içeriğinizle ilgili aramalarda insanların karşısına en üst sıralardan çıkması demek, hem o kişilerin verimli bir arama yapıp sonuç almaları, hem de sizin hedef kitlenize ulaşmanız manasına gelir. Bu sebeple Google SEO her internet sitesi için elzem ve de öncelikli hale gelmiştir. Siz de hemen arama motoru optimizasyonu ile ilgili bilgi alabilir ve internet sitenizin amacına ulaşmasını sağlayabilirsiniz. Sonuçta internet sitesi oluşturmanızın belli bir amacı vardı zaten öyle değil mi? Bu amaç tabii ki daha fazla insana, daha kolayca ulaşım imkanı sağlamaktı. Eğer arama motoru optimizasyonu yaptırarak internet sitenizi profesyonel olarak desteklemezseniz, ziyaretçiler sitenizi nasıl görecekler? Google’a yazdıkları aramalarda siz ilk sayfa yerine sekizinci sayfadaysanız ziyaret edilme şansınız oldukça düşüktür sonuçta.

İnternet sitesi kurarak zaten inovatif ve güncel tavrınızı ortaya koyduysanız, bu girişiminizin en başarılı ve efektif şekilde amacına ulaşması için gerekli teknik çalışmaları da gerçekleştirmelisiniz. Google SEO sayesinde internet siteniz sizin belirleyeceğiniz her kelime, kelime grubu ya da cümle yazıldığında arayanların karşısına en üst sıralarda çıkacak. Hızın önem arz ettiği dünyamızda kimse diğer sayfalara çok da fazla göz gezdirmeyeceğinden, ilk sayfada olmanın öneminin çok büyük olduğunu lütfen unutmayalım.

Blog Hakkında

Müşterilerimiz bilinçlenmesini amaçlamak için yapılan bir uygulamadır.Verdiğimiz hizmetlerin açıklamasını, neden yaptırmanız veya yaptırmamanız gerektiğini anlatan makaleler içerir.

Web Tasarım Paketleri

Siz hala indirimlerimizi görmediniz mi?

Ücretsiz SEO Analiz

Ekip arkadaşlarımız ücretsiz olarak sitenizi analiz etmeye ve sizlere rapor sunmaya hazırdır.

Bu Makaleye Yorum Yapın